Semi Automatic Filling Machine
Semi Automatic Paste Filling Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling Range | 100-1000 ml |
| Operation Mode | Manual |
| Application | Pharmaceutical Ointment, Chemical Paste, Sauces & Ketchup, Cosmetic Cream/Lotion |
| Material | Stainless Steel |
| Package Format | Bottle |
| Number of Heads | 1 |
| Filling Mechanism | Piston |
| Filling Volumes | 100 ml |
| Suitable to Pack | Liquids & Creams |
| Production Speed | 20 bottles per minute |
| Surface Finish | SS |
| Machine Type | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Sealing Type | Side Seal |
| Brand | Ajay Technology |
Additional Information:
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: box
Semi Automatic Paste Filling Machine
Product Brochure
| Filling Range | 10-100 ml |
| Operation Mode | Manual |
| Application | Chemical Paste, Pharmaceutical Ointment, Food Paste, Grease/Lubricant, Sauces & Ketchup, Adhesive/Sealant, Cosmetic Cream/Lotion |
| Package Format | Bottle |
| Number of Heads | 1 |
| Filling Mechanism | Pump |
| Machine Type | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Type | Electric |
| Sealing Type | Side Seal |
| Filling System | Fully Automatic |
| Mode Selection | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
Semi Automatic Paste Filling Machine designed for accurate filling of sauces, ketchup, salad dressings, chutney, hair oil, shampoo, conditioner, moisturizer, and face scrubs in jars, bottles, and premade pouches.
Ideal for the pouch packaging machine industry, food processing units, and cosmetic manufacturers seeking cost-effective liquid and paste packaging solutions.
Equipped with a precision piston filling system for consistent volume control, low product wastage, and clean, drip-free operation.
Compatible with premade pouch packing, bottle filling lines, and jar filling applications, making it a versatile semi automatic filling machine for small to medium scale production.
Built with SS304 food-grade stainless steel contact parts to ensure hygienic filling for both food and cosmetic products.
2 Head Linear Weigher
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| No Of Heads | 2 Head |
| Weighing Range | 100 1000 g |
| Product Type | Tea, Seeds, Sugar, Grain |
| Feeder Type | Vibratory |
| Structure Material | SS304 |
| Max Speed | 10 bpm |
| Control Panel | PLC Based |
| Accuracy | + 1 g |
| Mounting | Floor Stand |
Works as a semi automatic stand=up pouch filling machine as well.
Speed/Production Capacity with Semi-Automatic Machine - 5-10 pouches per minute (depending on operator speed)
Speed/Production Capacity with Pneumatic Machine - 10-12 pouches per minute (depending on product flow)
HMI & PLC Controlled Machine with various settings like Auto, Manual & Peddle.
Additional Information:
- Production Capacity: 10 - 12 pouches per minute
- Delivery Time: 3 - 4 weeks
Semi Automatic Filling Machine
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Range | 10–100 ml |
| Product Type | Powder |
| Number Of Heads | 1 Head |
| Application | Pouch Filling |
| Filling Material | Powder |
| Filling Technology | Auger Filler |
| Container Type | Pouch, Jar, Bottle |
| Operation Mode | Foot Pedal |
| Packaging Type | Semi Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Suitable Industry | Agrochemicals, Pharma, Food, Cosmetic |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Works on a high speed screw dosing principle which can be easily synchronized
- All the contact parts are made of stainless steel, which makes parts corrosion-resistant in addition to longer life
- Can be used as a individual filling machine for hand filling operation
- Volume of filler powder can be easily adjusted by preset electronic counter system
- Fully automatic, compact & neatly constructed on sturdy metal body, which ensure sophistication and durability
- Machine is mounted on castor wheels for easy relocation.
- All filling material contact parts are made of stainless steel for convenient & hygienic form of packaging
- Simplified operations and low maintenance
- In built lubricating system
- Easy and fast changeover of sachet size and filling volume
- Photo electric control system power precise sealing/cutting & printing web registration eye mark low waste disposal
- Perfect combination of quality, durability & economy which offers best value for money
Additional Information:
- Delivery Time: 3 - 4 weeks
Semi Automatic Pouch Packing Machine
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Pouch Packing |
| Packaging Speed | 10–20 packs/min |
| Filling Range | 50–250 g |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Product Type | Powder |
| Sealing Type | Center Seal |
| Capacity | 1000 Pouch/Hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Power | Electricity |
Additional Information:
- Delivery Time: 2 weeks
Automatic Cream & Lotion Filling Machine 10 ml to 1 Litre
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Automatic |
| Filling Volume | 50 ml |
| Application Type | Cosmetic |
| Number Of Filling Heads | 1 |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 10-100 ml |
| Driven Type | Electric |
| Brand | Ajay Technologies |
| Power Consumption | Electricity |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Semi-Automatic |
-
Semi Automatic Paste Filling Machine designed for accurate filling of sauces, ketchup, salad dressings, chutney, hair oil, shampoo, conditioner, moisturizer, and face scrubs in jars, bottles, and premade pouches.
Ideal for the pouch packaging machine industry, food processing units, and cosmetic manufacturers seeking cost-effective liquid and paste packaging solutions.
Equipped with a precision piston filling system for consistent volume control, low product wastage, and clean, drip-free operation.
Compatible with premade pouch packing, bottle filling lines, and jar filling applications, making it a versatile semi automatic filling machine for small to medium scale production.
Built with SS304 food-grade stainless steel contact parts to ensure hygienic filling for both food and cosmetic products.
Additional Information:
- Delivery Time: 2 weeks
Lotion Filling Machine
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Filling Volume | 100 ml |
| Product Type | Liquid, Paste |
| Application Type | Pharmaceutical |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Number Of Filling Heads | 1 |
| Filling Range | 10–100 ml |
| Filling Technology | Piston Filler |
| Driven Type | Pneumatic |
| Container Type | Bottle, Pouch |
| Capacity | 100-1000 ml |
| Suitable Industry | Pharma, Beverage, Cosmetic |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Brand | Ajay Technologies |
| Material | Stainless Steel |
| Power | Electric |
Semi Automatic Paste Filling Machine designed for accurate filling of sauces, ketchup, salad dressings, chutney, hair oil, shampoo, conditioner, moisturizer, and face scrubs in jars, bottles, and premade pouches.
Ideal for the pouch packaging machine industry, food processing units, and cosmetic manufacturers seeking cost-effective liquid and paste packaging solutions.
Equipped with a precision piston filling system for consistent volume control, low product wastage, and clean, drip-free operation.
Compatible with premade pouch packing, bottle filling lines, and jar filling applications, making it a versatile semi automatic filling machine for small to medium scale production.
Semi Automatic Powder Filling Machine
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Filling range | 50-500 g |
| Filling speed | 10-20 fill/min |
| No. of Filling Head | Single Head |
| Capacity | 35 pack/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Head type | Single head |
| Hopper type | Standard hopper |
| Power load | 1 kW |
| Usage/Application | Packaging Industries |
| Machine Type | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Packaging type | Pouch |
| Packaging Material | Plastic |
| Suitable material | Free flow powder, Spices powder, Chemical powder, Food powder |
| Brand | Ajay Technologies |
| Filling System | Fully Automatic |
| Sealing Type | Center Sealing |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 4 weeks
Semi Automatic Powder Filling Machine
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling range | 1-5 kg |
| Filling speed | 10-20 pack/min |
| Machine type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pouch Capacity | 1 Kg |
| Filling system | Auger filler |
| Head type | Single head |
| Power load | 1 kW |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Type | Pouches |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 - 4 weeks
Twin Head Liquid Filler Machines
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2000 pouch/hour |
| Cup volume | 100-250 ml |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Output | 40-80 pouches/min |
| No Of Heads | 2 Head |
| Suitable For | Oil, Juice, Syrup, Chemicals, Shampoo, Sanitizer, Lubricant |
| Machine Type | Piston |
| Product type | Viscous liquid, Syrup, Free flow liquid, Oil |
| Packing style | Bottle |
| Filling Speed | Up to 20 bpm |
| Filling range | 10-100 ml |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Container type | Bottle |
| Power | Electricity |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 weeks
Automatic Jar Filling Machines
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling range | 10-100 g |
| Jar Volume | 200–500 ml |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Product Type | Powder |
| Machine type | Semi Automatic |
| Filling Head | single head |
| Capacity | 100 Jars/Hr |
| Head type | Single head |
| Filling Speed | 10–20 JPH |
| Hopper type | Standard hopper |
| Jar Type | Glass Jar, PET Jar |
| Power load | 1 kW |
| With Capping | Without Capping |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Works on a high speed screw dosing principle which can be easily synchronized
- All the contact parts are made of stainless steel, which makes parts corrosion-resistant in addition to longer life
- Can be used as a individual filling machine for hand filling operation
- Volume of filler powder can be easily adjusted by preset electronic counter system
- Fully automatic, compact & neatly constructed on sturdy metal body, which ensure sophistication and durability
- Machine is mounted on castor wheels for easy relocation.
- All filling material contact parts are made of stainless steel for convenient & hygienic form of packaging
- Simplified operations and low maintenance
- In built lubricating system
- Easy and fast changeover of sachet size and filling volume
- Photo electric control system power precise sealing/cutting & printing web registration eye mark low waste disposal
- Perfect combination of quality, durability & economy which offers best value for money
Additional Information:
- Delivery Time: 2 to 3 weeks