Packing Machine
Pouch Packing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Capacity | 1000 Pouch per hour |
| Filling System | Cup Filler |
| Packaging Range (Capacity) | 10-100 gm |
| Packaging Speed (PPM) | 20-40 PPM |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Number of Heads | Single Head |
| Usage/Application | Powder |
| Filing Type | Cup Filler |
| Packaging Material | Pouch |
| Driven Type | Electric |
| Brand | Ajay Technologies |
| Packaging Type | Pouch |
Features:
- Effective performance
- High quality
- Long lasting
Additional Information:
- Production Capacity: 10 to 100 gms
- Delivery Time: 3 to 4 weeks
Powder Filling And Sealing Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Filling range | 50-500 g |
| Filling speed | 20-40 pack/min |
| Machine type | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Speed | 1000 Pouch per hour |
| Pouch Capacity | 1 Kg |
| Head type | Single head |
| Power load | 2 kW |
| Filling Ranges | 25 Pouches/m |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Brand | Ajay Technologies |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Type | Pouches |
| Filling System | Fully Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 4 weeks
Automatic Sachet Packing Machines
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Range | Upto 100g |
| Lane Count | Single Lane |
| Pouch Type | Center Seal |
| Sachet Volume | 100 gms to 1000 gms |
| Packing Speed | 20-40 pouches/min |
| Product Form | Granules |
| Product Type | Powder, Granule |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Vertical Form Fill Seal |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packaging Type | Fully Automatic |
| Filling System | Cup Filler |
| Filling Range | 10-50 ml |
| Packaging Speed | Upto 45 PPM |
| Film Material | PET Poly |
| Usage/Application | Powder |
| Filing Type | Cup Filler |
| Power Consumption | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Power | Electric |
| Driven Type | Mechanical |
Application: used for free flowing granules (ctc tea, orthodox tea etc. )Packaging range: 2 gms – 5 gms (depends upon the nature of product)
Additional Information:
- Delivery Time: 2 to 3 weeks
Fully Automatic Pouch Packing Machine
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Range | Upto 1kg |
| Machine Type | Pneumatic FFS |
| Usage/Application | Industrial |
| Filling System | Cup Filler |
| Sealing Type | Center Seal |
| Packaging Speed | Upto 45 PPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Capacity | 100 to 1 kg |
| Brand | Ajay Technologies |
| Features | Batch Coding |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Tea Powder Packing Machine 10 gms to 100 gms
Coffee Powder Packing Machine 10 gms to 100 gms
Jaggery Powder Packing Machine 10 gms to 100 gms
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 4 weeks
Vffs Packaging Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Packing Speed | 40-60 pouch/min |
| Filling Range | 10-100 g |
| Packaging Speed | 20–40 ppm |
| Product Type | Sugar, Powder, Granules, Snacks, Spices |
| Sealing Type | Center Seal |
| Film Material | Laminated Film |
| Machine Type | Mechanical |
| Filling System | Volumetric Cup |
| Roll Width Max | 300 mm |
| Machine Automation | Automatic |
| Power Consumption | 2-3 kW |
An FFS Cup Filler Machine is a high-performance automatic Form-Fill-Seal (FFS) packaging machine engineered for fast, accurate filling and sealing of granules and powder products in a single continuous process. Designed for modern packaging lines, this automatic FFS pouch packing machine with cup filler forms pouches or cups from heat-seal film, fills them with precision using a volumetric cup filler system, and seals them securely to ensure hygienic, consistent packaging. FFS cup filler machines deliver high-speed packaging performance, capable of producing up to 60+ pouches per minute depending on product type and configuration, making them ideal for medium-to-large scale operations.
Built with food-grade stainless steel contact parts (SS304) and advanced PLC or semi-pneumatic control systems, FFS cup filler packaging machines offer accurate dosing, adjustable filling range, and low product wastage. They support center seal, three-side seal, or four-side seal pouch formats and are compatible with a wide range of heat-sealable films such as laminated PET/PE, BOPP, foil, and paper laminates.
These machines are widely used in the food and beverage, pharmaceutical, chemical, and consumer goods industries for packing products such as spices, tea, coffee, salt, sugar, detergent powders, seeds, and more. With easy operation, quick pouch size changeover, and minimal maintenance, the FFS cup filler machine improves production efficiency, reduces labor costs, and ensures reliable, high-quality pouch packaging every cycle.
Additional Information:
- Delivery Time: 3 - 4 weeks