Filling Machine
Exporters and Manufacturers of Pouch Filling Machines in India. Established business since 2000 with proven export track record in 20+ countries. Cup Filler, Weigh Filler, Auger Filler in twin head or multihead, available with Delta PLC, Multispan Temp Controller and Vertical & Horizontal Sealing Jaws
Fully Automatic Powder Filling Machine
Product Price: Rs 7,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Filling range | 10-100 g |
| Packaging Speed | 30 packs/min |
| Filling speed | 20-40 pack/min |
| Fill Range | 20-100 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Filling Heads | Single |
| Head type | Single head |
| Power load | 3 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Packaging Type | Center Seal |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Mechanical |
| Contact material | SS316 |
| Phase type | Three phase |
| Machine material | SS304 |
| Filling System | Fully Automatic |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Automatic Auger Filling Machine
Product Price: Rs 1,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Filling range | 50-500 g |
| Filling speed | 10-20 fill/min |
| Machine type | Clutch brake |
| Number Of Filling Heads | Single |
| No. of Filling Head | Single Head |
| Head type | Single head |
| Hopper type | Servo agitator |
| Power load | 2 kW |
| Usage/Application | Packaging industries |
| Material | Stainless Steel |
| Contact material | SS304 |
| Phase type | Three phase |
| Packaging type | Pouch, Jar |
| Packaging Material | Plastic |
| Suitable material | Free flow powder, Chemical powder, Spices powder, Food powder |
| Material Grade | Stainless Steel 304 and 316 |
| Power | Electric |
| Sealing Type | Center Sealing |
| Brand | Ajay Technologies |
Features:
- Works on a high speed screw dosing principle which can be easily synchronized
- All the contact parts are made of stainless steel, which makes parts corrosion-resistant in addition to longer life
- Can be used as a individual filling machine for hand filling operation
- Volume of filler powder can be easily adjusted by preset electronic counter system
- Fully automatic, compact & neatly constructed on sturdy metal body, which ensure sophistication and durability
- Machine is mounted on castor wheels for easy relocation.
- All filling material contact parts are made of stainless steel for convenient & hygienic form of packaging
- Simplified operations and low maintenance
- In built lubricating system
- Easy and fast changeover of sachet size and filling volume
- Photo electric control system power precise sealing/cutting & printing web registration eye mark low waste disposal
- Perfect combination of quality, durability & economy which offers best value for money
Additional Information:
- Delivery Time: 2 to 3 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Volumetric Cup Filler Machine For Powder
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Range | Upto 100g |
| Capacity | 2000 CPH |
| Output | 20-40 pouches/min |
| Machine Type | Automatic |
| Automation grade | Automatic |
| No of heads | 1 head |
| Sealing Type | Foil Sealing |
| Filling Range | 0โ50 g |
| Pouch Type | Center Seal |
| Packaging Speed | Upto 45 PPM |
| Production Speed | 20โ40 CPM |
| Packing style | Pouch |
| Film Type | Laminated Roll |
| Cup Material | PP Cup |
| Usage/Application | Industrial |
| Nozzle Type | Single |
| Cup Volume | 50โ100 ml |
| Product Type | Powder |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Filling System | Fully Automatic |
Features:
- Durable
- High quality
- Cost effective
Yes! I am InterestedRequest A Callback